Ku zderzeniu cywilizacji? Stosunki międzynarodowe w warunkach ładu postzimnowojennego (tom 2)

Drugi tom pracy zbiorowej dedykowanej problematyce stosunków na arenie międzynarodowej okresu postzimnowojennego. Pierwsza część, wydana w 2015 roku pod tytułem Ku zderzeniu cywilizacji? Paradygmaty stosunków międzynarodowych na przełomie XX i XXI wieku, cechowała się wysokim poziomem merytorycznym. Na jej łamach znalazło się 21 tekstów ukazujących złożoność współczesnych stosunków międzynarodowych, a wśród podjętych wówczas kwestii znalazły się m.in.: kryzys ukraiński – jego wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania, perspektywy i niebezpieczeństwa z nim związane, szereg aspektów skorelowanych z polską polityką zagraniczną oraz sferą obronności, zagrożenia dla międzynarodowego bezpieczeństwa w postaci terroryzmu, wojny hybrydowej i separatyzmu, konsekwencje „Arabskiej Wiosny” oraz położenie ludności muzułmańskiej w państwach europejskich w kontekście tamtejszych systemów prawnych.

W trakcie dwóch lat od wydania pierwszego tomu, na świecie doszło do niezliczonych wydarzeń i procesów wartych ujęcia w naukowe ramy. Zagadnienia omówione na jego łamach ewoluowały lub wręcz nastąpiła ich eskalacja, przez co ich ponowna analiza wydaje się w pełni uzasadniona. Wśród wartych podjęcia zagadnień można wymienić m.in.: sytuację państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w 7 lat po wydarzeniach „Arabskiej Wiosny”, powstanie i działalność tzw. Państwa Islamskiego wraz z jego szerokimi konsekwencjami dla regionu, Europy i świata, fala bliskowschodniej i północnoafrykańskiej migracji, która przerodziła się w poważny kryzys na terenie Europy; seria brutalnych zamachów terrorystycznych; skorelowana ze wspomnianymi wydarzeniami radykalizacja społeczeństw europejskich oraz wzrost nastrojów nacjonalistycznych negatywnie wpływająca na sytuację wewnętrzną państw Unii Europejskiej oraz jedność Wspólnoty; a także m.in. przedłużający się kryzys ukraiński, niemożność zakończenia konfliktu w Donbasie, czy też zaskakujące rozstrzygnięcia wyborcze m.in. w USA i we Francji oraz szereg innych istotnych wydarzeń i procesów kształtujących współczesne stosunki międzynarodowe.

Do udziału w publikacji serdecznie zapraszamy zarówno doświadczonych naukowców, jak też dopiero rozpoczynających swoją karierę naukową doktorantów, absolwentów studiów magisterskich oraz prezentujących odpowiedni poziom merytoryczny studentów, którzy zainteresowani są opublikowaniem wyników swoich badań lub gotowi są do podjęcia tematów wpisujących się w nakreślony zakres tematyczny. W związku z wielowymiarową problematyką, niniejsze zaproszenie skierowane jest do przedstawicieli wielu dziedzin i dyscyplin nauki, takich jak m.in. politologia (nauki o polityce), stosunki międzynarodowe, nauki o bezpieczeństwie, socjologia, historia, prawo, ekonomia, pedagogika, antropologia, teologia i in.

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com

    Cart